חמסות

חמסה - סמל וקמע מסורתי לאושר, מזל טוב והצלחה. מקורותיה של החמסה עתיקים מאוד, בכל הדתות והתרבויות קיימים סמלים שמטרתם ליצור תחושת בטחון. במרוצת התקופות אנחנו מכירים חפצים שלהם ייחסו בני האדם כוחות רוחניים וכאלה המשפיעים הצלחה, שמירה ושפע.

​החמסה - מתנה לכל מטרה, לדירה חדשה, לעסק חדש, לעמית בחו"ל, מתנת פרידה או הערכה, ברכה ותודה, ועוד.

​בקולקציה 4 סדרות, חמסות מרחפות צבעוניות  לתליה, עשויות מתכת בחיתוך לייזר והדפסה צבעונית, חמסות שולחניות עשויות מגזרת מתכת מטלית או צבעונית, חמסות מגזרת נירוסטה עדינה, וחמסות במסגרת נירוסטה בשילוב הדפס צבעוני ואבני סברובסקי.

החמסות מקושטות במוטיבים משבעת המינים, מנדלות, קישוטים ירושלמיים ועוד. בחלק מהחמסות משולבים טקסטים שונים, בעברית ובאנגלית, ברכות בית בנוסחים שונים, ברכת העסק, מעגל ברכות, פסוקים מאשת חיל ועוד

חמסות מרחפות דגם מוקטן 20x13 ס"מ

חמסות מרחפות 27x17.5 ס"מ

 
 

מסתבר שהמקור של החמסה קדום ביותר, היהודים בארצות האסלאם אימצו את החמסה מאוחר יותר למרות שכבר במקרא חמסה - היד מייצגת את הכח האלוקי, וכף היד הפרושה היא סמל  לכוהנים המברכים את עם ישראל, ביהדות מקשרים את החמסה גם לכף ידה של מרים, אחות משה ואהרון וגם לסימון משקוף הבית בדם בעת מכת בכורות, ומשם אולי הרעיון שהחמסה שומרת ומגינה על יושבי הבית. החמסה היהודית מייצגת את האות החמישית- ה', סמל לקב"ה,  את צורת עלי התאנה משבעת המינים, ואת היד הפתוחה, המסמלת שפע ונתינה.

המקור לחמסה מסתבר קשור לאלה רומית, באסלאם מייצגת החמסה את ידה של בתו של הנביא מוחמד, כשחמש אצבעותיה מסמלות את חמשת עמודי האסלאם

 

חמסות רלוונטיות היום יותר מתמיד. המקום המסורתי שלה נשמר בפתחי הבית בתכשיטים, על גבי קמעות ליוצאים לדרך, במכונית, בארנק, או במחזיקי מפתחות. אך בעולם שחוזר למסורת, בו הנהירה לקברות  צדיקים, השימוש בקמעות ובקשת עזרה ממקובלים חוצה מגזרים, גם החמסה נוכחת יותר כמוטיב עיצובי ישראלי באמנות, במוזיאונים וגם בעולם העסקי.

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle

Secure payments by

DORIT JUDAICA
service@dorit-judaica.com

טל' 03-9552775
סלולרי 972-54-6662775